Oscar’a Doğru…

 

En İyi Film:
Bu yıl en iyi film dalında, iki film arasında kıyasıya bir rekabet söz konusu. Daniel Day Lewis’in parmak ısırtan performansıyla harikalar yarattığı filmi There Will Be Blood, Magnolia filmiyle gönüllerde taht kuran yönetmen Paul Thomas Anderson imzalı. There Will Be Blood’ın en büyük rakibi ise kuşku yok ki No Country For Old Men. Sinemaya birçok başyapıt veren yönetmenler Ethan ve Joel Coen kardeşlerin imzasını taşıyan film uzun süredir Coen hayranlarının beklediği bir armağan.
Diğer adaylardan Michael Clayton benim pek de sevmediğim türde bir film. Filmi izlerken baya sıkıldım. Tilda Swinton ve Tom Wilkonson’ın performanslarının harikulade olduğu bu filme Akademinin ödülü vereceklerini pek sanmıyorum. Juno ise muhtemelen Little Miss Sunshine’ın cesaretlediği/tetiklediği çok tatlı, nefis bir bağımsız yapım. 16 yaşında hamile kalan bir kızın bedeniyle beraber ruhen de büyümesini konu alan filmin en iyi film dalında pek bir şansı yok. Bir diğer aday filmimiz Atonement, Pride & Prejudice’ın yönetmeni Joe Wright’ın imzasını taşıyor. Bu beş filmin arasındaki güçlü adaylardan biri. Aynı olayı farklı bakış açılarıyla/olayın aslıyla akması ya da finaldeki sürprizle, sanat yönetimiyle oldukça etkileyici bir yapım.
Sonuç itibariyle ödülün Country For Old Men’e gideceğini düşünüyorum ve Coen’lere bayılan biri olarak buna çok sevineceğim. Ne var ki ‘And the Oscar goes to There Will Be Blood’ diye bir şey duyarsam pek de şaşırmam.

En İyi Yönetmen:
Yine bu dalda da, iki yönetmen arasında kıyasıya bir rekabet söz konusu. Bu çekişme Coen’ler ve Paul Thomas Anderson arasında gerçekleşecek.
Bu daldaki bir diğer güçlü aday Kelebek ve Dalgıç ile daha önce hiç denenmemişi deneyen, filmin neredeyse yarısını karakterimizin sol gözünden aktaran Julian Schnabel. Michael Clayton’da yönetmen nerdeyse filmin bütününde kendini hissetirmişti. Ne var ki, ne onun ne de Juno’nun yönetmeni Jason Reitman’ın hiç şansları yok gibi.
Sonuç itibariyle Coen’lerin şeytanın bacağını kırıp alınlarının akıyla bu ödülü kucaklayacaklarını düşünüyorum. Fakat zarfın içinden Anderson çıkabilir (inş. çıkmaz:))

En İyi Orijinal Senaryo:
Juno’yu izler izlemez bu dalda Oscar’ı kucaklayacağını düşündüm. Geçen yıl bu dalda ödülü Little Miss Sunshine kucaklamıştı. Bu yıl da bu bağımsız sıcacık film ödülü kucaklayacak ve bağımsız filmlerin önü daha fazla açılacaktır.

En İyi Uyarlama Senaryo:
Bu dalda da yine ödülü No Country For Old Men’in alacağını düşünüyorum/ümit ediyorum. Fakat There Will Be Blood’ın senaryosu da yabana atılacak gibi değil.

En İyi Erkek Oyuncu:
Daniel Day Lewis deyip noktayı koymak gerekir. Zira bu dalda farklı bir seçenek çıkarsa ‘Kan Dökülür’:)

En İyi Kadın Oyuncu:
Bu dalda Juno haricindeki filmleri görmedim. Hard Candy’den hatırladığımız 20 yaşındaki oyuncu oldukça ölçülü bir performans sergilemişti hatta onun sayesinde Juno karakterine bayılmıştık. Fakat ödülü onun alacağını pek sanmıyorum. Bu daldaki en güçlü aday Julie Christie olarak gösteriliyor. Deneyimli aktrist daha önce bu ödülü eve götürmüştü. Yani alırsa eğer bu onun ikinci oscarı olacak. Laura Linney’i çok beğenirim, onun ödülü almasını çok isterdim; fakat adayları pek bilmediğim için hakedip etmediğini bilemiyorum. Cate Blanchet’ın adı bu zarftan çıkarsa hiç şaşırmam. Adı neredeyse oscar ödülüyle özdeşleşecek.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:
Javier Bardem diyor, başka da bir şey demiyorum.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:
Bu daldaki en güçlü aday Amy Ryan olarak gösteriliyor. Filmi henüz görmüş değilim, fakat Michael Clayton’daki Tilda Swinton’ın performansı hiç de yabana atılacak gibi değil. Şurası kesin ki, Blanchet’ın adı ya bu zarftan çıkacak; ya da en iyi kadın oyuncu zarfından.

En İyi Animasyon:
Ratatouille’ın gösterime girmesine yaklaşık 1-2 ay kala, filmin afiş taslağını ve Pixar adını duyunca bu film oscar adayı olucak ve ödülü kucaklayacak diye düşünmüştüm. Persepolis’in ödülü alması hepimizi çok mutlu eder; fakat bu ödül de Pixar’ın olacaktır. Hem Ratatouille de çok şık bir animasyondu.

Bu yazıyı paylaş:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • email
 • MySpace

“Oscar’a Doğru…” bu yazı hakkında 2 yorum var

 • Rashomon diyor ki:

  - – 80. Oscar Ödüllerini Kazananlar – -

  En iyi film: No Country for Old Men

  En iyi yönetmen: The Coen Brothers – No Country for Old Men

  En iyi erkek oyuncu: Daniel Day-Lewis – There Will Be Blood

  En iyi kadın oyuncu: Actress: Marion Cotillard – La Vie En Rose

  En iyi yardımcı erkek oyuncu: Javier Bardem – No Country for Old Men

  En iyi yardımcı kadın oyuncu: Tilda Swinton – Michael Clayton

  En iyi özgün senaryo: Diablo Cody – Juno

  En iyi uyarlama senaryo: Joel and Ethan Coen – No Country for Old Men

  En iyi yabancı film: The Counterfeiters – Avusturya

  En iyi animasyon: Ratatouille

  En iyi kısa metrajlı animasyon film : Peter and the Wolf

  En iyi kısa metrajlı belgesel film: Freeheld

  En iyi uzun metrajlı belgesel film: Taxi to the Dark Side

  En iyi sanat yönetmeni: Sweeney Todd

  En iyi görüntü yönetmeni: Robert Elswit (Kan Dökülecek-There Will Be Blood)

  En iyi kostüm: Alexandra Byrne (Elizabeth: Altın Çağ)

  En iyi makyaj: Didier Lavergne ve Jan Archibald (La Vie en Rose-Kaldırım Serçesi)

  En iyi şarkı: “Falling Slowly” – Once, Glen Hansard ve Marketa Irglova

  En iyi görsel efekt: The Golden Compass

  En iyi özgün müzik : Dario Marianelli (Atonement)

  En iyi kurgu: The Bourne Ultimatum

  En iyi kısa metrajlı film : Live Action Short: Le Mozart Des Pickpockets

  En iyi ses kurgusu : The Bourne Ultimatum

  En iyi ses miksajı: The Bourne Ultimatum

 • kadir503 diyor ki:

  En büyük sürpriz en iyi kadın oyuncu dalında olurken, geceye damgasını vuran Coen kardeşlere biraz da tüm filmografilerinin hatrına ödüller dağıtıldı. Anderson ve filmi hak ettiği ödüllere kavuşamamasının nedeni Coen kardeşlerin yer alması oldu diyebilirim. There Will Be Blood’a bir tane teselli ödülü de verildi(Sinematografi), yoksa Jesse James’in rahatlıkla bu ödülü kucaklaması gerekirdi; There Will Be Blood’un görüntü yönetiminin çok başarılı olmasına karşı. Day Lewis’in Oscar’ı almaması ise Akademinin yapacağı en büyük hatalardan olurdu, çok şükür ki bu olmadı. Kısaca geçen yıllara göre sanki daha doğru bir şekilde ödüller dağıtıldı, There Will Be Blood’a biraz üzülsem de.

Yorumunuzu bildirin

Yazı hakkında yorum yapabilmeniz için giriş yapmalısınız.

Kategoriler
 • +2017
 • +Dosyalar
 • +DVD Köşesi
 • Festival ve Seçkiler
 • +Film Eleştirileri
 • +Genel
 • +Hacksaw Ridge
 • +Söyleşiler
 • +Yönetmenler