Onun uzay gemisi var ama ruhu yok! (Star Wars: Rogue One”)

 

20 maddede “Star Wars: Rogue One” üzerine acı gerçekler:

1. 90′larda sevdiğimiz, aklımıza gelince bazen yüzümüzde tebessüm bazen ise gözümüzde yaş bırakan yerli pop şarkılarını aklınıza getirin. Aynı şarkıların yıllar sonra çıkan remix’leri veya bu şarkıları seslendiren popçuların günümüzde çıkardığı yeni albümler size ne kadar keyif veriyor? Çok sevdiğimiz Yonca Evcimik’i düşünelim örneğin. Bir “Bandıra Bandıra”yı dinleyin, bir de “tweetine bandım”ı. Bir “tatlı kaçık” parçasını düşünün bir de son parçası “Aha”yı. İşte Disney’in haklarını satın aldığı yeni Star Wars filmleri de aynı böyle. Geçmişe bir özlem var, izleyen biraz gaza gelir gibi oluyor, belki “77″ yapımı ilk filmi izlediği günlere geri dönüyor, ama film coşturmuyor. Aynı şey örneğin yeni bir Matrix filmi çekildiğinde de olacak. Yeni bir Jurassic Park filmi çekildi, sonucu hepimiz biliyoruz. Yeni bir Superman filmi çekildi (bakınız Bryan Singer’ın Superman Returns) Film alabildiğine ruhsuzdu, tatsızdı ve vasattı. Peşinden gelen Man of Steel görsel efektlere boğulan bir yakım yıkım filmi çıktı. Son Indiana Jones (Kristal Kafatası Krallığı) tam bir faciaydı. Robocop kof ve ruhsuz bir yeniden çevrimle tekrardan canlanırken Terminator Genisys ciddiye alınacak bir devam filminden ziyade bir parodi gibi duruyordu. Yarın öbür gün dördüncü bir Geleceğe Dönüş filmi de gelirse “efsane geri dönüyor” diye hiç boşuna heveslenmeyin. Onun da bu filmlerden bir farkı olmayacak.

2. Disney tamamen ticari kafayla hareket ettiği için (gerçi hepsi öyle ama) filmin baştan sona hesaplı bir proje olduğu hissediliyor. Film size hiçbir şekilde samimi gelmiyor. “Hadi bir Star Wars filmi daha yapalım ve para kazanalım!” mottosunu duyar gibi oluyorsunuz.

3. Önceki filmde baş kahramanı siyahi yapma samimiyetsizliği bu filmde baş kahramanı kadın yapma samimiyetsizliğiyle devam ediyor. Son derece vasat bir oyunculuk sergileyen değerli aktris Felicity Jones filme hiçbir şey katmıyor. Ne karakterinin ne de performansının hiçbir özelliği veya akılda kalıcı tarafı yok. Önceki filmde siyahileri ve ırkçılık karşıtlarını memnun etmeye soyunan Disney bu filmde de feministleri ve aktivistleri memnun etmeye soyunmuş gibi gözüküyor. Ergen fantazisi düzeyinde direniş filmi çekerek ancak liselileri heyecanlandırabilirler.

4. “Rogue One” önceki filmden fersah fersah daha iyi, fakat tekil bir film olarak vasat sularda seyrediyor. Şahsen ben Darth Vader’ın perdede gözüktüğü sahneler hariç hiçbir sahnede en ufak bir coşkuya kapılmadım.

5. Şükür ki bu filmde doya doya uzay savaşı sekansları izliyoruz, fakat o da bir süre sonra yerini kof aksiyona bırakıyor, artık sıkılmaya başlıyorsunuz.

6. Star Wars’un içine düştüğü durumu yüzde yüz karşılayacak bir örnek varsa o da Hobbit’lerdir. Hepimiz mısır ve kolalarımızı yanımıza alarak salonun yolunu tuttuk, öyle değil mi? Yüzüklerin Efendisi’nden aldığımız hazzı almak, o heyecanı yeniden yaşamak için gittik. Peki oldu mu? CGI’ya (görsel efektlere) boğulmuş, ruhsuz ve çerezlik filmlerden fazlası değildi Hobbit filmleri. Kısacası, nerde Yüzüklerin Efendisi nerde Hobbit… Son iki Star Wars filmi de aynen böyleydi. Çok şükür bitti.

7. Star Wars çekilecekse George Lucas çekmeli. Onun ustalıklı ve samimi anlatımı kimsede yokmuş. Bunu görmüş olduk. Zamanında çok geyiği yapıldı. “George Lucas artık emekli ol ve Star Wars’tan uzak dur!” naralarını hatırlamıyor musunuz yoksa? veya George Lucas bir Star Wars filmi daha çekerse ben de yaşamıma son veririm! diyen hayranları? Şimdi neredeler acaba ve ne düşünüyorlardır?

8. Filmden Darth Vader’lı sahneleri çıkarırsanız elde sıfır kalıyor.

9. Filmde inanılmaz bir sürat ve acelecilik hissi var. İnsanı yoruyor. Bir an önce şu filmi bitirip paralara geçelim konuşmalarını duyar gibiyim! Öyle ki başka bir mantıklı açıklama düşünemiyorum. Film öyle hızlı geçişlere sahip ve sahneler öylesine peşpeşe ekleniyor ki içinizden “bi sakin” demeye başlıyorsunuz.

10. Film o kadar ruhsuz ki hiçbir karakteri önemsemiyorsunuz. Filmde özdeşleştiğim ve umursadığım tek karakter olan gri robot hariç!

11. Filmi bir “duygu seli” olarak tanımlayanlar ya yanlışlıkla “A Monster Calls”a girdiler ya da Star Wars özlemi onları epey duygusal yapmış!

12. Hollywood son zamanlarda nokta atışlarıyla doğru yönetmen tercihleri yapıyor. Örneğin “Macbeth” ile kendini ispat eden bir yönetmene aynı oyuncuyla “Assassin’s Creed” çektiriyor, aksiyon konusunda kendisini ispatlamış bir yönetmenin yanına kankasını da (Washington) vererek Western çektiriyor (Magnificent Seven), günümüzde bilimkurgunun neredeyse Spielberg’ü ilan edilen J. J. Abrams’a “Star Wars” gibi bir efsaneyi emanet ediyor (bakınız bir önceki film), şimdi de hem büyük bütçeli yapımlarda hem de bilimkurgu türünde kayda değer işler yapan bir yönetmene serinin yeni filmi emanet edilmiş. Fakat, şöyle bir sorun var: bütün bu yönetmenler memur yönetmenlik sergiliyor. Bakalım yeni Maymunlar Cehennemi’nde durum değişecek mi?

13. Gelen olumlu tepkilere bakılırsa her ne olursa olsun sanırım söz konusu Star Wars olunca her film maça bir sıfır önde başlıyor.

14. Rogue One’ın hiçbir özelliği veya özel bir yanı yok. Salonlarımızı birbirinden kalitesiz, çoğu birbirinin kopyası yerli komedi filmleri işgal etmişken Star Wars insanlara çölde vaha gibi geliyor. Bundan 15 yıl önce, 2000′lerin başında, sinema henüz ruhunu kaybetmemişken gösterime girse inanın kimse yüzüne bakmazdı.

15. Darth Vader’lı sahne “X-Men: Apocalypse”deki Wolverine’li sahnenin bıraktığı etkiyi bırakıyor. Tek kelimeyle nefes kesici!

16. Böyle giderse Spider-Man: Homecoming’e de yazık olacak.  Yeni moda: Hesapçılık + Çocuksuluk + Politik Doğruculuk

17. Godzilla’da, film vasat olsa da, en azından birkaç akılda kalıcı sahne, etkileyici an ve plan çıkaran yönetmen Gareth Edwards “Rogue One”da varlıkla yokluk arasında gidip geliyor. Monsters’taki olgunluğundan eser yok, çünkü Monsters yönetmenliğinden ötürü sevmeseniz de saygı duyacağınız bir filmdi.

18. 3D, 2D, artık hiç farketmiyor.

19. Araya bir Star Wars filmi daha sıkıştırmayacakları için çok mutluyum.

20. 80′li ve 90′lı yılları unutun. O günler artık geri gelmeyecek.

Puan Tablosu

1. Star Wars Episode I: Phantom Menace 4/10

2. Star Wars Episode II: Attack of the Clones 6/10

3. Star Wars Episode III: Revenge of the Sith 8/10

4. Star Wars Episode IV: A New Hope 10/10

5. Star Wars Episode V: Empire Strikes Back 8/10

6. Star Wars Episode VI: Return of the Jedi 7/10

7. Star Wars Episode VII: Force Awakens 3/10

8. Star Wars: Rogue One 4/10

 

 

Bu yazıyı paylaş:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • email
 • MySpace

Yorumunuzu bildirin

Yazı hakkında yorum yapabilmeniz için giriş yapmalısınız.

Kategoriler
 • +2017
 • +Dosyalar
 • +DVD Köşesi
 • +Festival ve Seçkiler
 • Film Eleştirileri
 • +Genel
 • +Hacksaw Ridge
 • +Söyleşiler
 • +Yönetmenler