FaRKLI BİR DÜŞÜNCEDE İSENİZ ŞANSA ÇOK İHTİYACINIZ OLACAK.

İyi Geceler İyi ŞanslarGood Night and Good Luck

Yönetmen : George Clooney

Oyuncular : David Strathairn (Edward R. Murrow) , Robert Downey Jr. (Joe Wershba) , Patricia Clarkson (Shirley Wershba) , Ray Wise (Don Hollenbeck) , Frank Langella (William Paley) , Jeff Daniels (Sig Mickelson) , George Clooney (Fred Friendly) , Tate Donovan (Jesse Zousmer)

Televizyon’un mucidi İskoç mucit John Logie Baird bu aletin insanları sarhoş edercesine kendine bağlayacağına ve insanların zamanlarının büyük bir kısmını onun karşısında geçireceğine inanır mıydı acaba ona söylenseydi?? Peki insanların özel hayatlarına bu denli müdahale edeceği yada politik çıkarlar söz konusu olduğunda televizyonun yeri geldiğinde en etkili silahlardan bile daha kuvveti olabileceği??? Bir hayatı yok ederken başka bir hayata adeta yeniden var olma gücü verebileceği… Ne kadar önemli televizyon biz insanlar için, onsuz yapamaz olduk, her anımızda televizyon var. Ben hiç televizyon izlemiyorum diyen bir insan bile günün en az 2 saatini onun karşısında geçiriyor. Bu denli önemli olan televizyon yer yer sinemanın da konusu olmayı başarıyor; fakat sinema televizyonu sevmiyor ve onu hep bir taşlama aleti olarak görüyor (kendine rakip olarak gördüğünden midir???)

İyi Geceler İyi Şanslar, televizyondan ırkçılığa, politikadan soğuk savaşa kadar her şeyi çok iyi irdeleyen ve çok güzel bir şekilde eleştirebilen bir film olmuş. Joseph McCarthy dönemine gidiyoruz, insanlar politik düşünceleri yüzünden neredeyse asılma noktasına gelmiş ve hiçbir neden ve delil olmadan sadece komünist oldukları var sayılarak yargılanmadan cezalandırılmıştır bu özgürlükler ülkesi!! ABD’de. Irkçılık belki de en fazla nefret ettiğim şeylerin başında gelir. İnsanların sadece siyah diye yada farklı bir kültürden, farklı bir coğrafyadan diye dışlanmaları, hor görülmeleri, aşağılanmaları kadar saçma bir şey olabilir mi ? Tıpkı ırkçılık gibi düşünceye saygısızlıkta bu derece saçma bir düşünce şekli. İnsan insana öncelikle sadece insan olduğu için saygı göstermek zorunda. Politik düşüncesine bakmadan, inancına bakmadan, ne giydiğine bakmadan, nasıl yaşadığına bakmadan. Bu seçenekler çoğaltılabilir.

İşte bütün bunları irdeleyen ülkedeki iç karışıklığı ve yapılan haksızlıkları bir televizyon stüdyosundan insanlara gösteren bir yapım filmimiz. Cesur gazeteciler McCarthy döneminde saçma sapan uygulamalara ve yapılan haksızlıklara çalışmış oldukları televizyon şirketine rağmen, büyük bir başarıyla izleyicisine ve kamuoyuna sunmayı başarmışlardı. Dönem 50’ler Amerika’sı ve televizyonun henüz insan hayatını günümüze nazaran o kadar çok da işgal etmediği bir dönem, buna rağmen medyanın ve televizyonun gücünü görebiliyorsunuz.

“Tarih bizim yaptıklarımızla şekilleniyor.” Eğer yaşadığımız ve geride bıraktığımız hayatın daha sonra bize eksiler olarak geri dönmesini istemiyorsak bizden sonra bizim hayatlarımızı irdeleyecek olan nesle doğru yaşanmış ve tertemiz bir tarih bırakmalıyız. Ne ırkçılık, ne düşünceler bizi insanlara karşı saygılı olmaktan geri bırakmamalı. İnsan yaratılmış olan yaratıkların içerisinde belkide en önemlisi. Bu kadar önemli ve değerli olan bir varlığa karşı en büyük saygıyı yine kendi hemcinsi göstermek zorunda. İnsanları düşünceleri ve inançlarından dolayı yargılayamayız.

Filmimizin sonunda usta gazeteci şöyle sesleniyor salonda onu dikkatle dinleyen dinleyici ve ekran karşısında onu izleyen seyircilere ( ekran karşısındaki seyirci bizler oluyoruz)

“Televizyon eğer bir eğlence aleti olmaktan çıkarsa ve gerçek anlamda insanları bilinçlendirmek için kullanılırsa o zaman belkide gerçek işlevini yerine getirmiş olur.” Birebir bu cümleyi kurmasa da anlamca bu ifade çıkıyor.

Bu günü görseydi o günün televizyon sahipleri, televizyon da program yapan gazeteciler ya da televizyon izleyicileri ne düşünürlerdi acaba??? Aptallaşmış bir sürü insan görmek onların düşünce dünyasında nasıl yankı bulurdu?  Hasılı oldukça güzel ve etkileyici olan müzikleri ile ise bana göre insana, ruhuna seslenen iyi bir yapım “İyi Geceler İyi Şanslar.”

Bu yazıyı paylaş:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • email
 • MySpace

“FaRKLI BİR DÜŞÜNCEDE İSENİZ ŞANSA ÇOK İHTİYACINIZ OLACAK.” bu yazı hakkında 1 yorum var

 • oscar1895 diyor ki:

  Tıpkı Edward R. Murrow gibi babası da bir gazeteci olan George Clooney’nin gerçek arşiv görüntüleriyle desteklediği bu dram, özellikle de görüntü yönetimindeki estetikliğiyle dikkat çekmekte. Oldukça düşük bir bütçeyle (Amerikan film bütçesi standartlarına göre) çekilen filmi özellikle gazeteci olanların mutlaka görmesi gerekir. Geçtiğimiz günlerde Sabah gazetesinden Erdal Şafak’ın sözümona devletin çıkarlarını korumak amacıyla eline geçen haberi yırttıp attığını, belleğinden sildiğini dile getirdiğini ve bunu da bir marifetmiş gibi yazdığını düşünürsek, her kuşaktan gazetecinin mutlaka görmesi gereken bir film Good Night and Good Luck.

Yorumunuzu bildirin

Yazı hakkında yorum yapabilmeniz için giriş yapmalısınız.

Kategoriler
 • +2017
 • +Dosyalar
 • +DVD Köşesi
 • +Festival ve Seçkiler
 • Film Eleştirileri
 • +Genel
 • +Hacksaw Ridge
 • +Söyleşiler
 • Yönetmenler