İngiliz Usulü Kara Komedi

‘The Ladykillers’ {Kadın Avcıları} / Alexander Mackendrick – 1955

‘Sweet Smell of Success’ {Başarının Tatlı Kokusu – 1957} adlı noir ile hatırlanabilecek Alexander Mackendrick imzası taşıyan nefis bir İngiliz kara komedisi.

The Ladykillers, yer yer kökenleri Keaton ve Marx Brotherslara dayanan splastick türü komediden istifade etmişse de (kapıya sıkışan çello, ortalığı tarumar eden beygir vs.), esas itibariyle bir suç öyküsü, bir kara film. Gerilim ve çokça komedi ile harmanlanmış bir kara film… İnsanı eğlendirirken rahatsız etmeyi iyi biliyor yani. Beşlimizle birlikte biz izleyicileri de bir tekinsizlik bir kısılmışlık hissi sarar film süresince. Bunun bir sebebi o kasvetli ev ve aynı kasvetteki kapalı/yağmurlu Londra sokakları ise; bir diğer sebebi de “para”nın ve aç gözlülüğün yol açtıkları olsa gerek! Ekranın içerisine girip olaylara müdahil olmak; kahramanlarımızın pek hayra alamet olmayan düşmanlıklarına ve kötü gidişatlarına “dur!” diyebilmek isteriz.

Profesör Marcus (Alec Guinness nasıl da döktürüyor yine!), Claude, Louis, Mr. Robinson (Peter Sellers) ve Mr. Lawson isimlerini taşıyan 5 kişilik bir arkadaş grubu, tek başına yaşayan yaşlı bir kadının iki katlı evinin üst katındaki odasına kiracı olarak geliyor ve “sanatlarını”(!) icra etmeye başlıyorlar. Ne sanatı diye sorarsanız… Ellerinde siyah çello çantaları taşıyan grup, birazcık safça olan kadıncağızı müzisyeniz diyerek kandırmışlardır. Kadın onları odada nota çalışmaları yapıyor sanadursun; grubumuz bir soygun hazırlığı içerisindedir. Bu emellerine yaşlı kadını da -kendisinin haberi olmaksızın- alet ederek ulaşıyor ve sonrasında usul usul evi terk etmeye koyuluyorlar. Fakat hesap edemedikleri birşey vardır: Claudenin sakarlığı… Bu sayede olayın iç yüzünü fark eden yaşlı kadın artık tehlikeli bir tanıktır beşlimiz için. Gerisin geri dönüp tekrar eve yerleşiyor ve kadını ikna etmeye çalışıyorlar. Gel zaman git zaman kadın polislere gitmek inadından vazgeçmeyince yapacak tek şey kalıyor: Kocakarıyı öldürmek! (Kısa kibrit çöpünü çeken öldürsün.:) Olayın bundan sonrası biraz karışık. Cinayete karşı olan Claude’nin, yaşlı kadının öldürülmesi fikrine karşı arkadaşlarının önüne set olması bir yana, yeşil banknotların cazibesi gözleri kamaştırmıştır. Grup üyeleri birbirlerine düşmeye çok yakındır! (…)

İngiliz usulü kara komedi demiştim. Evet; soğuk ve mesafeli bir yapım bu. Tıpkı grubun siyahlar içerisindeki önderi Marcus gibi… (Yukarıdaki karede en sağdaki.) Coen kardeşlerce yakın zamanda çevrilmiş güdük yeniden yapım olmasa keşfedilmeyi bekleyen bir hazine diyeceğim ama… Ben yine de öyle diyeyim arkadaşlar.

‘The Ladykillers’ nefis bir film!

Bu yazıyı paylaş:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • email
 • MySpace

“İngiliz Usulü Kara Komedi” bu yazı hakkında 2 yorum var

 • Rashomon diyor ki:

  Uykusuz kaldığım bir gece Tv’de gezinirken tesadüfen izlediğim bir filmdi. Gerçekten çok beğendim, sonra uzun bir araştırma sonunda filmi buldum, tekrar izledim. Öncelikle tarz olarak oldukça farklı bir komedi filmi. Çok değişik bir mizahi yaklaşımı var. Atmosferi de bir hayli farklı bir film. Oyuncular son derece iyi. Yönetmen zaten çok iyi…

  Yıllar sonra yeniden çevriminin yapılacağını duyduğumda epey heyecanlanmıştım. Üstelik ‘bu film yeniden çekilse kim çekebilir’ sorusuna en güzel karşılık olabilecek iki kardeş (Coen) çekmişti bu filmi. Heyecanla gittim sinemaya, ama Mackendrick tadı yoktu filmde. Birşeyler eksikti, ya da ilki benim çok hoşuma gittiği için yeniden çevrimi beklentimi karşılayamadı…

  Böyle bir filmin yorumunu sitemizde görmek güzel, eline sağlık!

 • okaliptus80 diyor ki:

  Coen kardeşler ve film konusunda tamamen aynı duyguları hissetmişiz sevgili rashomon. Ben sinemada değil de ev ortamında izlemiştim yeniden çevrimi; fakat dediğin gibi ciddi bir dezavantaj ile başlıyorduk: Daha önceden Mackendrick’in filmini görmüştük!
  The Ladykillers’i (1955) tüm sinemaseverlere tavsiye ediyoruz.

Yorumunuzu bildirin

Yazı hakkında yorum yapabilmeniz için giriş yapmalısınız.

Kategoriler
 • +2017
 • +Dosyalar
 • +DVD Köşesi
 • +Festival ve Seçkiler
 • Film Eleştirileri
 • +Genel
 • +Hacksaw Ridge
 • +Söyleşiler
 • Yönetmenler