DVD Köşesi: Savages (Vahşiler)

Savages (Vahşiler)
Yönetmen: Oliver Stone
Oyuncular: Benicio Del Toro, Salma Hayek, John Travolta, Taylor Kitsch
Özellikle 80′li ve 90′lı yıllarda önemli yapıtlara, modern klasiklere veya kült filmlere imza atmış ve artık belli bir yaş almış, arada bir film çekip geri çekilen bazı usta yönetmenlerin yeni filmlerine karşı bir önyargı oluştuğu, bununla birlikte hayranların veya takipçilerin söz konusu yönetmenlerin formunu kaybettiğini düşündüğü bir dönemde bulunduğumuzu iddia etmek abartı kaçmaz herhalde? Bu kanıya sinema eleştirmenlerinin de (hepsi olmasa bile) çoktan varmış olduğu iddia edilebilir. Bir başka deyişle, 80′lerde ve 90′larda coşan, görece başyapıtlara imza atan bazı yönetmenlerin son filmleri hayalkırıklığı ile karşılanır oldu. Örneğin Ridley Scott’ın Prometheus’u örnek olarak gösterilebilir. Blade Runner (Bıçak Sırtı) veya Alien (Yaratık) filmini çeken adam nerede Prometheus’u çeken adam nerede denildi çoğunlukla. Örnekleri çoğaltabiliriz ancak biz filme geçelim.
Gel gelelim, Oliver Stone da takipçilerinin veya genel olarak sinemaseverlerin “ah nerede o eski günleri!” dediği yönetmenlerden biri ki bu görüşe katılmak mümkün, ancak Stone bu filmiyle üzerindeki ölü toprağını silkeleyip esaslı bir geri dönüş yapıyor kanımca. 
Vahşiler tür sinemasının son yıllardaki en iyi örneklerinden biri, başka bir deyişle özellikle zanaatiyle ve yönetmeninin vizyonuyla sağlam bir eğlence sineması örneği, bir macera – suç – gerilim filmi. Vahşiler rengarenk bir film, ancak aynı zamanda modern bir kara mizah. Film iki saati aşkın süresine rağmen ki DVD’de sinemalarda görülmemiş daha da uzatılmış versiyonuna yer verilmiş bir an bile sarkmıyor ki az buz başarı değil bu!
Film Johnny Depp’li “Blow” filmiyle benzerlikler taşıyor, hatta konu itibariyle oldukça benzer filmler, ancak tür, gidişat, tempo, hatta içerik olarak birbirlerinden ayrılıyorlar. Ancak, o filmi sevenler bu filmi de sevebilir, hatta daha çok beğenmeleri olası.  Vahşiler vizyona girdiği dönemde hem eleştirmenler hem de diğer izleyiciler tarafından beğenilmedi, bunu sadece ülkemiz için söylemiyorum, tüm dünyada “eh işte fena değil” tepkileriyle karşılandı, elbette filmi beğenenler de vardı, ancak azınlıktaydı. Bunu belki yüksek beklentilere bağlamak gerek belki de yönetmene karşı gelişen ön yargıya, ancak benim naçizane görüşüm film son yılların en iyi filmlerinden biri. Filmin belki tek kusurlu yanı filmin genç baş kahramanlarının arasındaki üçlü aşk ilişkisi. Filmin bu yan hikayesi size son derece gereksiz, zorlama, yapay ve itici gelebilir ki kanımca öyle. 
Benicio Del Toro her zamanki gibi çok iyi oynuyor. John Travolta da öyle, hatta belki de aktörün ne kadar iyi bir oyuncu olduğuna şahit olmak için seçilebilecek filmlerinden biri bu film olabilir. Bununla birlikte filme renk katıyor Travolta ve Oliver Stone oyuncuyu (daha doğrusu filmdeki bütün oyuncuları) iyi kullanıyor. Salma Hayek ki kendisini hep Penelope Cruz ile benzetirim, o da çok iyi ve işte size sürpriz filmin “kötüsü” Salma Hayek!
Eğer dinamik, renkli, iyi çekilmiş, iyi kurgulanmış, sırıtmayan, aynı zamanda eğlenceli, yer yer rahmetli Tony Scott filmlerini andıran bir suç macera filmi izlemek isterseniz tavsiye olunur. Vahşiler yönetmenin eski politik içerikli, mesaj kaygısı taşıyan filmlerine bir geri dönüş değil ancak eski dinamizmine kavuştuğu film olarak anılabilir.
Bu yazıyı paylaş:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • email
 • MySpace

Yorumunuzu bildirin

Yazı hakkında yorum yapabilmeniz için giriş yapmalısınız.

Kategoriler
 • +2017
 • +Dosyalar
 • DVD Köşesi
 • +Festival ve Seçkiler
 • +Film Eleştirileri
 • +Genel
 • +Hacksaw Ridge
 • +Söyleşiler
 • +Yönetmenler