Dedektiflik Filmleri

Dedektiflik öyküleri, alt türleriyle sınırlarının belli olmadığı hayli geniş bir alanı kaplıyor. Bizde dedektif öykülerinin yer aldığı alana “polisiye” deniliyor. İngilizce’de bu tanım için birçok kelime yaygın olarak kullanılıyor. En belirgin örneği “mystery”, kabaca çevrimiyle “esrar öyküsü” ya da “gizemli öykü”. Adından da anladığımız üzere kahramanların çözmesi gereken gizemli bir olayı ele alıyor. Cinayet vakaları ya da başka bir suç tarafından çözülmesi gereken olaylar bu alanın içerisine giriyor. Bu gizemli öykülerin klasik suç öykülerinden farkı; çözülmesi gereken olayın üzerinde bir esrar perdesi bulunması. Örneğin; gangster hikayeleri suç öyküsü olmakla beraber esrar öyküsü olmayabiliyor.

Esasında “suç öyküsü” ana tür olarak kabul ediliyor. Bunun alt türü olarak gangster hikayeleri, hırsızlık öyküleri, dedektiflik öyküleri gibi. Bizim “polisiye” olarak adlandırdığımız tür dedektiflik öykülerine denk düşüyor. Dedektiflik öyküleri, bir suç vakasının çözülüşünü konu ediniyor. Türün ağırlık merkezini dedektiften ziyade gizemli öykü oluşturuyor. Yani öykülerde illaki gerçek bir dedektif olması gerekmiyor, dedektifin yaptıklarını yapan amatör dedektif de pekala olabilir.

Dedektiflik filmleri de kendi içerisinde türlere ayrılır. Şimdi de bunları tanımlayayım.

‘Cozy’ dedektiflik filmleri: Gayet samimi, genellikle dedektif rolünün amatör birinin üstlendiği, şiddetin gayet kansız yer tuttuğu filmlerdir. Finallerinde ise dedektifin vardığı sonucu açıklaması bu türün geleneği gibidir. Kullanılan mekan ise genellikle bir malikanedir.

‘Hard boiled’ dedektiflik filmleri: Karanlık kasvetli ortamlarda son derece gerçekçi bir biçimde, kurnaz dedektiflerin yer aldığı bir tür. Cozy filmlerinin zıttı diyebiliriz bu tür için. Alt türlerin içerisinde en popüleri diyebiliriz, bu da film-noirlere göz kırpmasından kaynaklanıyor.

‘Police procedural’ dedektiflik filmleri: Polislerin suçluları soruştururken ve yakalarken uyguladıkları yöntemleri gerçekçi bir şekilde yansıtmaya çalışan bir türdür. Suçu işleyenin yanına kalmadığı mesajı verilir. Günümüzde de geniş bir alanı kapsadığından popülerdir.

‘Seri cinayet’ filmleri: Dedektif filmlerinin son yıllardaki en popüler alt türüdür.80’lerin teen slasher korku türünün bir anlamda polisiyeye uyarlanmasıdır. Adli tıp, psikolojik profil çıkarma ve korku filmine yakın görsellik bu alt türün en belirgin özellikleridir.

‘Whodunnit’ filmleri: kısacası “suçlu kim?” filmleri olarak adlandırabiliriz. Suçlunun filmin sonuna kadar gizlendiği, gerilimin buna dayandırıldığı filmlerdir. Bu alt tür diğerlerinden farklı olarak, o alt türlerin pekala içerisinde yer alabilir. Çoğunlukla ise “cozy”nin içerisinde yer alır.

Dedektiflik filmlerinin alt türlerini de tanımladık. Bizler de dedektif filmlerini yazalım. Alt türlerini tespit edip, yazdığımız filmler hakkında düşüncelerimizi de belirtelim.

Bu yazıyı paylaş:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • email
 • MySpace

“Dedektiflik Filmleri” bu yazı hakkında 28 yorum var

 • kadir503 diyor ki:

  ‘The Silence of the Lambs’ {Kuzuların Sessizliği – 1991} / Jonathan Demme

  90′ların ve popüler dedektiflik filmlerine yön veren 5 Oscar’lı kült bir film diyebiliriz “Kuzuların Sessizliği” için. Türe psikolojik anlamda yeni detaylar getirmiş ve rahatsız edici atmosferiyle zihinlerimizde yer etmiştir. Starling ile Dr.Lecter’ın ilk buluşması ve aralarında geçen diyaloglar şimdiden unutulmayacak karşılaşmalardan biri oluvermiştir. Hopkins ve Foster’ın performansları tabii bunda büyük rol oynuyor. Birçok alttürden farklı ögeler barındıran film, en fazla ‘cozy’ türüne yakın duruyor gibi.

 • kadir503 diyor ki:

  ‘Se7en’ {Yedi – 1995} / David Fincher

  90′ların dedektiflik filmleri “Silence of the Lambs”a borçlu olduğu kadar “Se7en”a da çok şey borçludur. Özellikle de görsel olarak “Se7en” türe birçok yenilik getirmiştir. Korku filmine kaçan kasvetli, karamsar atmosferiyle Fincher farkını ortaya koymuştur. Ayrıca unutulmayacak bir usta-çırak çalışması ortaya çıkmıştır. Olayları Somerset’in tecrübesi, Mills’in ise cesareti çözmeye yaklaştırmıştır fakat; kazanan Doe’nin zekası olmuştur.

 • kadir503 diyor ki:

  ‘Chinatown’ {Çin Mahallesi – 1974} / Roman Polanski

  Polanski’nin en iyi çalışmalarından biri olan film; basit bir takip işinden kendisini, git gide içinden çıkılmaz bir hale gelen olaylar silsislesi içerisinde bulan Dedektif Jake’in hikayesini anlatıyor. Akademi’den 11 dalda adaylık alan filmin sadece mükemmel senaryosu ödülün sahibi olmuştu. Alt tür olarak ‘hard boiled’ türüne giren film; 70′lerin en popüler noirlerinden…

 • Rashomon diyor ki:

  Birisi Dashiell Hammett’ mi dedi:)

  ‘The Thin Man’ {Hayal Adam – 1934} / W.S. Van Dyke

  Türe hayat veren filmlerden birisidir. Filmde yaratılan atmosfer son derece başarılıdır, yönetmenin konuyu ele alış tarzı son derece farklı, yine anlatımı çok başarılı. Filmdeki Dedektif Nick son derece farklı ve bir o kadar da karizma bir karakterdir.

  Film o kadar başarılı olmuştur ki, sonrasında seri olarak çekilmiştir. Yanılmıyorsam toplam altı filmdi. Bunlardan yönetmenin çektiği sonraki iki filmi de izledim (Diğer üç filmi izlemedim, belki bir gün:). Bu filmlerde (‘After the Thin Man’, ‘Another Thin Man’) son derece başarılıydı. Tabi ilki bana göre daha bir başarılıydı.

  İlk filmdeki başarılı oyunculuklarını gördüğümüz William Powell ve Myrna Loy, sonraki iki filmde de başrolde. Kanaatimce sonraki filmlerin de başarılı olmasında -öncelikle aynı yönetmen tarafından çekilmesi etkili olmuş- bu iki oyuncu etkili olmuştur.

  ‘The Maltase Falcon’ {Malta Şahini – 1941} / John Huston

  Dedektiflik filmlerinin atası olan bir filmdir. Noir döneminin en yetkin örneklerinden birisi olmakla kalmayıp, sinema tarihinin en iyi filmlerinden birisidir; aynı zamanda.

  Filmdeki Sam Spade karakteri, dedektiflik filmlerindeki birçok karakter için model olmuş desek; abartmış olmayız kanaatimce. Filmde bir gizem söz konusu. Ayrıca filmin atmosferi karanlık ve merak uyandırıcı…

  Sürekli yalan söyleyen bir kadın, bu kadın etrafında dönen esrarı çözmeye çalışan, işini bilen bir dedektif. Herşey bu kadının Sam Spade’ nin dedektiflik bürosuna gelmesiyle başlar ve devam eder:)

  Bir alt türe koymak gerekirse, Hard boiled’ dedektiflik filmlerine dahil edilebilir.

  Türün özelliklerini fazlasıyla taşıyan, bununla kalmayıp türe yeni açılımlar getiren (en azından ben öyle düşünüyorum) bir film.

 • Rashomon diyor ki:

  Artık böyle filmler yapılmıyor!

  ‘In the Heat of the Night’ {Gecenin Sıcağında – 1967} / Norman Jewison

  Dönemin (60 lı yıllar) çalkantılı atmosferini de düşündüğümüzde, son derece cesaret isteyen bir film. Tabi Norman Jewison ve Sidney Poitier olunca zorluk da bir yere kadar.

  Cinayetleri çözen adamken, bir cinayetin faili olmak hoş bir duygu olmasa gerek. Virgil Tibbs işinin ehli bir dedektiftir, tek dezavantajı -o yılları da göz önüne aldığımızda- ‘zenci’ olmasıdır.

  Filmin işleyişi akıcı, merak öğesi filmin her anında ayakta.
  Son derece iyi yönetmenliğiyle, son derece iyi oyunculuğuyla ve tıkır tıkır işleyen senaryosu ve sade(ama etkileyici) anlatımıyla harika bir film.

  Alt tür olarak, Whodunnit’ filmleri kategorisinde yer alabilir (ya da almaz).

 • Filiz SEZEN diyor ki:

  ‘Murder on the Orient Express’ {Doğu Ekspresi’nde Cinayet – 1974} / Sidney Lumet

  “Cozy” türünün en ünlü filmlerinden bir tanesi. Agatha Christie’nin aynı adlı romanından uyarlanan filmde, meşhur dedektifimiz Poirot 1935 yılında İstanbul’dan kalkan ve Avrupa’ya giden bir trende işlenen cinayeti çözmeye çalışır. Trenin Yugoslavya’daki dağlık bir alanda, kar yüzünden durmak zorunda kaldığı bir gün içinde trende bulunan tüm yolcuları sırasıyla sorgulayan Poirot tabii ki katil/leri bulur.

  Oldukça akıcı bir senaryoya sahip filmdeki espiriler de oldukça manidar. Yine filmin kadrosu ünlüler geçidi gibi. Kimler yok ki filmde! Poirot’yu Tim Burton’un “Big Fish” filmindeki baba rolünde de izlediğimiz Albert Finney canlandırmış. Diğer rollerde ise Lauren Bacall, Ingrid Bergman, Jean-Pierre Cassel, Anthony Perkins, Sean Connery, Vanessa Redgrave, Richard Widmark, Jacqueline Bisset var.

 • milsin diyor ki:

  Loft 2008 / Erik Van Looy

  5 sıkı dost metreslerini bir çatı katına getirmek ve bu sırrı kimseye söylememeye özellikle eşlerinden saklamaya söz verirler… ve start verilir ilk başlarada herşey yolundadır taki bir kadın cesedi çatı katının mahremiyetini güzenilirliğini bozana kadar… cinayeti kim işlemiştir biri mi hepsi mi… bu süreç arkadaşların birbirlerini de tanımalarına gerçekte kim olduklarını da anlamaya yardımcı olacaktır… şiddetle tavsiyemdir arkadaşlar çok iyi sürükleyici bir film güzel bir belçika sineması örneği….

 • milsin diyor ki:

  Baltasar Kormákur; Myrin ( Bataklık)

  İzlandanın en çok okunan polisiye romanından beyazperdeye aktarılan filmimiz erlendur adlı bir dedektifin bir cinayeti çözme ve bu sayede de bütün bir ulusun ( İzlanda halkının ) genetik soyağacının sırlarını ortaya çıkartmasını anlatıyor…

  Gerçekten yukarda konuda belirttiğim genetik soyağacı kısmı tamamen gerçek. Evet İzlanda hükümeti tüm vatandaşların genetik kodlarını kavanoz kent adını verdikleri bir yerde biriktiriyor bu sayede tüm genetik hastalıkların yok edileceği ve daha şeffaf bir toplum oluşturulacağı düşünülüyor. Tabi bu vatandaşların izin vermesiyle yapılıyor… gerçekten şaşırtıcı bir durum ben izin verir miydim sanırım vermezdim… filmimize gelince evet sürükleyici ve hoş bir film sıkılmadan izlenebilecek türden… filmin başındaki altyazıyı ( tipik bir İzlanda cinayetiydi !!!) bir türlü anlam veremesem de başarılı bir film …

 • okaliptus80 diyor ki:

  ‘The Detective’ {Dedektif} / Gordon Douglas – 1968

  Frank Sinatra ve Lee Remickli bu ünlü film, yakın zaman önce elime geçmişti. Sinatra, şehirdeki zengin bir adamın öldürülen evladının izini sürerken, kendi meslektaşlarının da içerisinde bulunduğu kimi güç odaklarının (şer odağı) fotoğrafını röntgenleme imkanı da yakalar. Ancak serde erkeklik ve dürüstlük var! Yani kimseye müdana edecek ve kimseden korkacak bir adam değil dedektifimiz. Dürüstlük, en büyük silahı. Her ne pahasına olursa olsun bu çarkın dişlilerine çomak sokmaya kararlıdır. Onu, zor bir savaş beklemektedir.
  İzlerken Cüneyt Arkın’ın bazı filmleri (Cemil başta olmak üzere) gelmişti aklıma.

  New York’ta geçen, sürükleyici bir dedektiflik filmi…

 • kadir503 diyor ki:

  ‘Tell No One’ {Kimseye Söyleme} / Guillaume Canet

  Karısının olaylı cinayetinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen, öldüğüne bir türlü inanamayan ve bu olayın içinde gizlenmiş bazı şeyler olduğundan hep şüphelenmiştir. Karısının ölümünden 8 yıl sonra herşeyi araştırmak üzere dedektifliğe soyunur…

  Gizem, köşeye sıkışma, iftira gibi temel dedektiflik öyküsü unsurlarının hemen hemen hepsini barındıran filmin türdeşleriyle ayrılan en belirgin özelliği ise noirimsi atmosferin bulunmaması. Kasvetli bir hava yerine daha aydınlık bir atmosfer oluşturduğu gibi ‘aşk’ın üzerinde de çokça duran yönetmen; film boyunca popüler sinema dilini benimser bir tutum göstermiş.

  Çok büyük bir beklentiye girilmeden izlendiğinde keyifle izlenip, beğenilecek bir film.

 • kadir503 diyor ki:

  ‘The Big Sleep’ {Derin Uyku – 1946} / Howard Hawks

  Kariyerinin ilk döneminde çektiği türün başyapıtlarından “Scarface” ile suç-polisiye ve film-noir türünde ne kadar yetkin bir yönetmen olduğunu kanıtlayan Howard Hawks’tan -türün erbabı- bir Raymond Chandler uyarlaması ‘Derin Uyku’.

  Senaryo aşamasında filmde olan karmaşık olay örgüsünün anlamını kitabın yazarı Chandler’a sorduğunda “Hiçbir fikrim yok!” gibi bir cevap alan Hawks da filmde karmaşık olaylar silsilesinin önemini göz önüne çıkarmak yerine dedektif Philip Marlowe(Bogart) ile Vivain(Bacall)’ın yakınlaşması ve Marlowe(Yine bir Chandler uyarlaması olan “The Long Goodbye”ın baş karakterinin de adı aynı zamanda) karakterinin üzerinde durmuş.

  Bu ikili yakınlaşma ve esaslı bir karakter çalışması öne çıkıyor demek; tabii ki filmin olay örgüsü bir önem teşkil etmiyor anlamına gelmiyor. Kaldı ki rejideki Hawks ismi ne kadar stilize ve tedirgin edici atmosferde bir kara öykü izleyeceğimizin sinyallerini veriyor. Zira öyle de oluyor… Tehditler, şantajlar havalarda uçuşurken; kimsenin kimin yanında olduğunun belli olmadığı, güvensiz bir atmosferde kadınlarla arası iyi olan ve ne olursa olsun kendinden emin, ayakta kalabilen bir karakterin hikayesini izliyoruz.

  İki yıl önce çektiği “To Have and Have Not”da müthiş bir kimya tutturan Lauren Bacall ve Humphrey Bogart(filmden kısa bir sonra evlenmişlerdi.) ikilisinden müthiş bir güç alan Hawks’dan çok etkili bir dedektiflik çalışması. Filmin aynı isimle baş rolünde Robert Mitchum’un olduğu başarısız kabul edilen bir Michael Winner çevriminin de olduğunu hatırlatayım.

 • okaliptus80 diyor ki:

  ‘London After Midnight’ {Gece Yarısından Sonra Londra – 1927} / Tod Browning

  London After Midnight, uzun yıllar kayıp imiş. Güç bela bulunup restore edilmiş ki, fotoğraf karelerinin birbirini takip ettiği, hareketsiz bir seyirlik şu anda.

  Filmde, Londra’daki evinde cansız bulunan zengin bir adamın “ölümü” araştırılıyor. Dedektif Edward C. Burke (Lon Chaney), hadisenin izini sürmeye başlıyor. Ölen kalantorun kızı, yeğeni, yirmi yıllık kahyası, komşuları ve yakın dostları… hepsi birer şüphelidirler.

  Vampir makyajlı suratları, esrarengiz yabancıları ve kasvetli sokaklarıyla, korku sinemasına da göz kırpan bir dedektiflik filmi. ‘Whodunnit’ alt türü içerisinde değerlendirebiliriz herhalde.

 • kadir503 diyor ki:

  ‘Out of the Past’ {Geçmişten Kaçış – 1947} / Jacques Tourneur

  Kara film türünün piri Fransız yönetmen Jacques Tourneur’un, senaryoya da katkıda bulunan Daniel Mainwaring’in ‘Darağacımı Yüksek Kurun’ adlı kitabından uyarladığı “Out of the Past” hem ‘film-noir” türü bir filmden hem de bir dedektiflik filminden beklenecek hemen hemen herşeyi izleyiciye veriyor.

  Taşrada artık bir benzin istasyonu işletmecisi olan dedektif eskisi Jeff Bailey(Mitchum); sevgilisiyle sıradan bir gün geçirirken tamamen uzaklaştığı geçmişiyle karşı karşıya kalacak bir haber alıyor. Ve sevgilisine hiç bahsetmediği bir köşeye kaldırdığı geçmişini hem sevgilisine hem de bizlere anlatırken; kader onu geçmişiyle hesaplaşmak zorunda bırakıyor. Bu işlerden elini ayağını tamamen çekmeden birkaç yıl önce Whit Sterling(Kirk Douglas)’ın kayıplara karıştığı sevgilisi Kathie Moffat(Jane Greer)’ı bulmak üzere Whit tarafından kiralanan Bailey için bu basit iş tüm hayatı boyunca onu düşünmeye itecek bir keşmekeş ve aşk hikâyesine dönüşür.

  Film-noir türünün olmazsa olmaz unsurlarından biri olan ‘femme-fatale’ filmimizde Kathie Moffat karakteriyle hayat bulurken; filmin ikinci yarısında geçmişle gelecek arasında kalmış tamamen kafası karışmış Bailey bu sefer yaşamı için dedektifliğe soyunuyor. Tabii eski kurdu avlamak gözüktüğü kadar kolay olmayacaktır…

  Kara filmlerin aranılan oyuncusu Robert Mitchum’un filmin her karesindeki ‘cool’ tavırları, içinden çıkılamaz bir hal alan aşk hikâyesi ve can yakan finaliyle öne çıkan “Out of the Past”türün tutkunlarının kaçırmaması gereken bir film.

 • okaliptus80 diyor ki:

  “Que la bête meure” {Canavar Ölmeli – 1969} / Claude Chabrol

  (İlk paragrafı, filmi izlemeyenler okumasın.)

  Bir kavşaktaki çocuğa hızlıca çarpan siyah bir Mustang ile açılır giriş sekansı. Vuranların oradan hızlıca uzaklaşıp ölüme terk ettikleri bu erkek çocuğu, Charles Thenier (Michel Duchaussoy) isimli bir yazarın oğludur. Charles`in o saatten sonra en büyük emeli, odasına girip oyuncaklarını kucakladığı ve video görüntülerini izlediği biricik oğlunun ölümüne neden olanları bulup intikam almaktır. Evvela Mustang`ın izini sürer. Tesadüfen karşılaştığı bir çiftçi ve çocuğu, onu Helene isimli bir tv. programcısına g.türür. Kadın ile yakınlaşan yazarımız, şoför mahalindeki -yani aradığı- kişinin Paul adlı bir adam olduğunu öğrenir. Helene ile birlikte, onun Paris`in taşrasında yaşayan burjuva ailesinin evlerine konuk olur. Gazeteci kızın kardeşi ile evli olan ve despot davranışlarıyla -başta ergen oğlu Phillippe olmak kaydıyla- tüm aileye yaka silktiren Paul Decourt da oradadır. (Olaylar, beklenmedik bir sona doğru ilerler. (…)

  Dış ses, -tıpkı çok güzel kullanılan tabiat gibi- bu polisiye/gerilime büyük katkıda bulunuyor. Yanısıra intikam peşindeki acılı babanın hissiyatını ve dramını yansıtan günlük yazıları… “Öldürme” dürtüsüne filmlerinde baskın yer veren Chabrol, aynı dürtünün bireyde yarattığı ruhi dalgalanmaları bir kez daha büyük başarıyla aktarıyor. Duygularını yazıya döken Charles`in, kendini sorgular tavırları dikkat çekiyor. Bu tavır, birkaç kez öldürme fırsatı yakaladığı (uçurumdaki sahne…) Paul`dan kaynaklanmıyor salt: Paul`dan nefret eden oğlu ile kurduğu ahbaplıktan; Helene`nin saf duygularını “kullandığı” için duyduğu vicdan azabından da güç alıyor.

  Chabrol sinemasının bir başka baskın özelliği de, tıpkı Haneke`de olduğu üzre, burjuvaziye duyulan öfke ve bunun ekseri “aile içi ikişkiler” düzleminde ve “çöküş” eksenli aktarılıyor oluşudur. Canavar Ölmeli gibi suç janrlı çalışmaları da bundan muaf değil.

 • kadir503 diyor ki:

  ‘Shutter Island’ {Zindan Adası – 2010} / Martin Scorsese

  “The Departed” ile 30 yıl gibi bir gecikmeyle Oscar ödülünü kazandıktan sonra birkaç yıl köşesine çekilen Martin Scorsese “Shutter Island” ile kendisinden beklenildiği gibi bir geri dönüş yapıyor. Kara sinemayı yıllardır kendine has bir stille sunan Marty yine bu sinemaya ait gizem dolu bir dedektiflik hikâyesi anlatıyor.

  Filmin en büyük handikabı son on yılda iyiden iyiye klişeleştirilen psikoloji katmanlı senaryosu olsa da Scorsese bunun da üstünü kapamayı başarıyor. Evet, çaylak bir yönetmenin elinde çerez bir film olabilecek “Shutter Island” Marty amcamızın elinde yılın en iyi filmlerinden birine dönüşüyor.

  Teddy Daniles’ın ortağıyla beraber bir akıl hastanesinin sırrını çözmek üzere filme de adını veren adaya gelmesi sonrası yaşadığı gizem dolu macerayı izliyoruz film boyunca. Bu macera yer yer trajik yer yer de korkutucu bir yapıya sahip. Filmin senaryosu zaman zaman basit gibi gözükse de filmin başından itibaren vermeye başladığı ipuçlarını finalde izleyenin ağzını açık bırakmak yerine izleyenin yap-bozun parçalarını tamamlaması ve 50’lerde geçen bir öyküden özellikle 40’lı, 50’li yıllarda altın dönemini yaşamış ‘film-noir’ türüne has bir keyif yaşatmak oluyor filmin amacı. Bunu da ‘Se7en’ misali yağmurun hiç dinmediği korkutucu ada tasviri ve tedirgin edici müziklerle birleşerek oluşturduğu atmosferle başarıyor. Tabii bunda inandırıcılıktan çok kolay kopabilecek bir karakter olmasına karşın Leonardo Di Caprio’nun Teddy Daniles karakterini üst düzey tutarlılıkla canlandırmasının payı büyük.

  Geçtiği mekânı rahatsız edici bir biçimde müthiş bir sinematografiyle kullanan Scorsese’nin “Shutter Island”i yönetmenin izleyicisine yaşatmak istediği her duyguyu her anında yaşatmayı başarabilen, büyük yönetmen nasıl olunur sorusunun bir yanıtı gibi…

 • okaliptus80 diyor ki:

  ‘Hets’ {Torment – 1944} / Alf Sjöberg

  Fröken Julie’nin yönetmeni, senaryosu Bergman tarafından yazılan filmde, İsveç sosyal kurumlarının “gençlik nezdindeki” baskıcı yüzünü -Vigo’nun ‘Hal ve Gidiş Sıfır’ı gibi- okul / idare adamları üzerinden hareket ederek somutlaştırıyordu. Latince öğretmenleri Caligula ya da genç öğrencilerin ondan bahsederken kullandıkları tabirle “sadist”, “şeytanın ta kendisi”, sınıfı terörize ediyordu.
  Öğrenci Jan-Erik Widgren’in burjuva ailesi de bu baskıcı yüze payanda oluyor; otorite sorunsalını baba karakterinde belirginleştiriyordu.

  Hets, sokak ve merdivenleriyle, maharetli -ama her halde ürküten- ışık/gölge kullanımıyla, süfli ruhlarıyla (Jan-Erik Widgren’in sokakta sarhoş ve biçare halde bulduğu düşkün kız Bertha…) adeta İsveç Sineması’nın Dışavurumculuğu… Bir “cinayet”, tabloyu tamamlayacaktır.

  Doğrudan dedektiflik alt janrına dahil bir film olmasa da, ikinci yarısından itibaren türe (Whodunnit – Suçlu Kim?) göz kırptığı gerçek.

 • kadir503 diyor ki:

  ‘The Strangers’ {Yabancı – 1946} / Orson Welles

  Orson Welles’in en ticari filmlerinden biri olarak anılan “The Strangers”; çekildiği dönemi ve anlattıklarını göz önünde bulundurursak savaş sonrası iyiden iyiye yükselen Nazi öfkesini dindirmeye yönelik çekildiğini açık bir biçimde görmek mümkün.

  Her ne kadar izleyiciye oynasa da “The Strangers”ı bu kadar basit bir biçimde tanımlamak büyük bir haksızlık olur. Zira Orson Welles “Lady form Shanghai” ile zirveye ulaştıracağı kara film yönetmenlik yeteneklerinin hiç de azımsanmayacak inceliklerini ilk defa bu filmde ortaya koyuyor.

  Sıkışmışlık hissi veren, herkesin birbirini tanıdığı bir taşra; gitgide izleyeni tedirgin eden iç karartıcı bir atmosfer ve toplama kamplarını inşa ettiği bilinen, herkesin öldürmek isteyeceği acımasız Nazi Franz Kindler filmimizin başrolünü paylaşıyorlar.

  Kimliğini değiştirip öğretmen kılığında bir küçük kasabada öğretmenlik yapan Kindler’i yakalamak için devletin görevlendirdiği kurt dedektif Bay Wilson’un da kasabaya gelmesiyle Kindler ile dedektif arasında tam bir kedi-fare oyunu başlıyor. Bu oyunda izleyenin en çok acıdığı Kindler’in öğretmen kimliğiyle evlendiği karısı Mary oluyor.

  İlerledikçe gitgide artan gerilimle Welles’in tüm yönetmenlik hünerlerinin yanı sıra Kindler rolünde oyuncu olarak da Welles’e hayran kalmamak elde değil. Filmin tüm bu unutulmaz noktalarının dışında saat kulesinde geçen finali ise filmin en vahşi ve en akılda kalıcı anı oluyor.

 • ethan_hunt diyor ki:

  Şimdilik, filmlere değinmiyeceğim ama son 10 senedir TV dünyasında, C.S.I. ile başlayan, CSI:NY, CSI:Miami, Crossing Jordan, Criminal Minds, Bones ve NCIS ile devam eden bir “dedektiflik” dizİleri furyası var ve durulmaya da niyeti yok gibi. Gerçi biz seyirciler halimizden memnununuz :)

 • okaliptus80 diyor ki:

  ‘Green for Danger’ (1946) / Sidney Gilliat

  Büyük kısmı hastanede geçen, sürükleyici bir ‘Whodunnit’ (Katil Kim?) örneği.
  Kadir’in başlıkta belirttiği yazıdan hareketle (“Finallerinde ise dedektifin vardığı sonucu açıklaması bu türün geleneği gibidir.”) cozy alt türüne de dahil edilebilir. Son 10 dakikada dedektifimiz tüm esrarı çözüyor. Bize de hem dedektifi, hem de zekice yazılmış bu sürpriz finali alkışlamak kalıyor.

  Film, savaşın civcivli günlerinde (arka planda hava saldırıları, Churchill göndermeleri) geçiyor. Bir hastanede, üçü hemşire, biri cerrah, diğeri de anestezi uzmanı 5 kişi var. İki de cinayetimiz (bir tanesi ameliyat masasında işlenecek olan).
  Sonrası malum: 5 ‘şüpheli’, üçgen hikayeleri/ilişkileri ve enselerine yapışan zeki bir dedektif.
  Yönetmen, bu 5 karakterin her birinden ayrı ayrı şüphelenmemiz için de elinden geleni ardına koymuyor. Seyirciyi huzursuz etmeyi başarıyor.

  Vurucu finalli, güzel bir İngiliz filmi. Ancak büyük bir beklentiyle de izlenmemesi gerekiyor.

 • okaliptus80 diyor ki:

  ‘The Enforcer’ {Zorlamak – 1951} / Raoul Walsh

  Bir başka yönetmende belki en iyiler arasında sayılabilecekken…
  Kara filmleriyle ve erkeklerin sert dünyasını anlatışıyla bilinen büyük ustada, orta düzey işlere tekabül ediyor The Enforcer. Walsh’ın daha büyük başyapıtlarını biliyoruz.

  Şehirdeki büyük bir suç şebekesinin başındaki Mendoza’yı elektrikli sandalyeye götürmek için fırsat doğmuştur. Onunla çalışan tövbekar bir suçlu, tanık koruma programına alınır. Ancak aynı akşam bir kaza sonucu hayatını kaybedince, eldeki tek şans da yiter.
  Acaba gerçekten de yitmiş midir? Mendoza’nın ipini çekecek 2. bir kişi daha var mıdır? (…) Hikayedeki kayıp halka kimdir?

  Bol flashback kullanımlı, öyküsü dallı budaklı, katillerin merhametsiz ya da bir hiç olduğu, sürükleyici ve sürpriz sonlu bir film noir.

  Bogy’e, dedektifliğin yine yakıştığı filmlerdendi.

 • okaliptus80 diyor ki:

  ‘And Then There Were None’ (1945) / Rene Clair

  Clair’i gönlümüzde hep “Paris & küçük insanlar & acı tatlı masallar” üçgeniyle hatırlasak da, çizgiden saptığı filmleri de vardı.

  Agatha Christie’nin On Küçük Zencisi’nden uyarlama, bir “katil kim” klasiği.
  İzole bir adadaki konağa davet edilen 8 konuk, buradaki 2 hizmetçi ile birlikte on zenci’yi oluşturur. Fakat gel gör ki davet eden esrarengiz ev sahibi ortalarda yoktur. Bir süre sonra teker teker öldürülmeye başlanırlar. Yoğun bir güvensizlik ortamı oluşur. Son ana kadar -seyirci de dahil- herkes dedektiftir.

  Her dakika ivmesi artan bir gerilim, uğursuzluk ve merak oluşturmuştu yönetmen. Tes köşe de bir finali vardır.

 • okaliptus80 diyor ki:

  ‘Mirage’ (1965) / Edward Dmytryk

  2 yıl önce izlediğim bu filmden aklımda en çok 2 şey yer etmiş: Hafızası gidip gelen Gregory Peck’in çevresinde dönen gizemli/garip olaylar ve öyküye dahil olan karanlık karakterler; bir de çok şık şehir/cadde manzaraları. Mesela olmayan merdivenler görüyordu adamımız vs.
  Cinayetin ve gizemlerin çözüldüğü son kısımda ise nükleer silahlanmaya ve barışa yönelik pasajlar vardı.

  Walter Matthau ise yan karakterdi ve dedektif rolündeydi.

  İzlemeyen varsa memnun kalacağını söyleyebilirim.

 • okaliptus80 diyor ki:

  ‘L’assassin habite… au 21′ (1942) / Henri-Georges Clouzot

  Türün ustasından, bol karakterli (dolayısıyla ‘şüpheli’) bir “katil kim?” hikayesi.

  Şehre, öldürdüğü kurbanların üzerine kartvizitini bırakan bir seri katil musallat olmuştur. Katilin bir pansiyonda kaldığı haberini alan dedektif, aynı pansiyona papaz kılığında yerleşir. Pansiyonerlerin hepsi, birbirinden egzantirik tiplerdir. Sonrası, türün klişeleri… Ta ki o bambaşka finale dek. Sadece sürpriz demek yeterli olmaz. Çok da zekice bir final ve bir benzeri pek yok.

  Clouzot, bu dedektiflik geriliminde mizahı/komediyi de aralara ustalıkla serpiştirmiştir. Hem geriyor hem eğlendiriyor.

 • Jef _ Costello diyor ki:

  Mirage hakikaten özel bir iş hocam..)İSTATİSTİK örneği ise can yakıcı..)
  **
  Nedense dedektiflik filmleri genelde iyi kotarılamıyor..
  Roman konusunda da aynı şey söylenebilir..
  Aslında İhtiyarlara yer yok filmi, iyi bir roman uyarlaması ve dedektiflik hikayesidir..

  İhtiyar polislerden biri:

  “BİR HAYALET DOLAŞIYOR – HERKESİ ÖLDÜRÜYOR VE BİZ ONU BİR TÜRLÜ BULAMIYORUZ” diyordu..Kitabı da çok iyidir..
  ÖZELLİKLE diyaloglar başdöndürücüdür ve sofistike * merak uyandırıcı anlatım harküladedir..

 • okaliptus80 diyor ki:

  ‘Emil und die Detektive’ (1931) / Gerhard Lamprecht

  Keyifli, hafif bir dedektiflik macerası.

  Bu kez dedektiflik, küçüklerin elinde tehlikeli bir oyuna dönüşüyor. Onlarca çocuk, Sineklerin Tanrısı’ndan çıkmışçasına görev bölümü yapıyor. Çünkü:

  Küçük Emil, akrabasına iletilmek üzere aldığı parayı, trende çaldırmıştır. Berlin’e vardığındaysa bir yığın yaşıtı ile birleşiyor, kötü adamın peşine düşüyorlar. (…)

  Film, sesli olsa da aslında iki arada kalmış. Çekim/kurgu yönünden sessiz dönemin yoğun tortularını görüyoruz.

  Bir de söylemeden geçilemez. O tren macerasındaki müthiş hayal ürünü sahneler, bir başka tortunun daha devrettiği anlardır: Dışavurumculuk.

  Çok kere uyarlaması yapılan bir hikayenin, herhalde en iyi çevrimi.

 • okaliptus80 diyor ki:

  ‘Es geschah am hellichten Tag’ (1958) / Ladislao Vajda

  Alman yapımı, temposu akıcı, muhteşem bir polisiyedir bu. Oya gibi örülmüş ve sürükleyici senaryosuyla, gizem’in yavaş yavaş çözüme bağlanmasıyla, gerilimiyle…

  Başlıktan gidersek, üç alt türe de göz kırpar: ‘Police procedural’, ‘Seri cinayet’ ve ‘Whodunnit’.

  Filmin konusu kısaca şöyle: Kız çocuklarını öldüren bir seri katil vardır. 3. cinayetini de -yine ormanda- işlemiştir. Polisler (bir tanesi taze emekli), olayı çözmeye karar verirler. Fakat tek ipucu, ölen kızın okuluna yapılan ziyarette ellerine geçen bir resimdir. Kız, katilini çizmiş, onu masal kahramanı gibi resmetmiştir (demek ki evvela iyi yaklaşıyor, arkadaş oluyor). Resimde sadece katil yoktur tabii. Yardımcı parçalar da vardır ki, zaten süreci şekillendirecek olanlar da bu parçalar.
  Katili bulmayı onur meselesi yapan o taze emekli komiser, kılı kırk yaracak bir sürek avı başlatacaktır.

  ——— (Spoilerler & Filmin anımsattıkları) ———

  Seyyar satıcıyı oynayan Michel Simon’un katil zannedildiği ilk kısımda, halkın ateşli linç girişimini görürüz: Lang’ın ‘M.’si.

  Katil’in, kadınlar ile orantısız ve psiko-patolojik ilişkisi vardır: 2 yıl sonra gelen Hitchcock başyapıtı gelir akla.

  Küçük kızlar, sihirbazlık numarası ve çikolata ile kandırılmakta/tavlanmaktadır. ‘Killers Klown from Outer Space’ ve ‘It’ filmlerindeki palyaçolar akla gelir. Killers Klown from Outer Space’deki o Mcdonalds sahnesi hala aklımdadır mesela. Orada ailesiyle oturan küçük kızı, kapı eşiğindeki hain palyaço pamuk şeker göstererek yanına çağırıyordu da, neyse ki kız ucuz kurtuluyordu.

 • okaliptus80 diyor ki:

  ‘Peur sur la ville’ {Şehrin Üzerinde Korku – 1975} / Henri Verneuil

  Seri cinayet alt türüne dahil edebiliriz.
  Şehirdeki yalnız kadınları hedef alan ve psikolojik sorunları olan bir katil/sapık vardı. Jean-Paul Belmondo’nun hayat verdiği komiser Letellier, peşine düşecekti.

  Letellier, o alışkın olduğumuz kanun adamı profillerinden biriydi: Cool (ağzında devamlı bir dal sigara), zeki, espritüel, “feleğin çemberinden geçmişim, hayatı çözmüşüm” tavırlarında, az biraz da maço.

  Verneuil, -tıpkı öncülleri gibi- Amerikan Sineması’na Fransız aşısı uygulamıştır. Gerçi bu filmde aşı pek tutmuşa benzemiyor. Film, Holivud’a öyle yakın durur ki. French Connection ve Bullitt’ten fırlamış da gelmiş bölümler vardır. Tempo çok yüksektir. Paris’in çatıları, caddeleri, metroları soluksuz bir akrobasiye ve can pazarı takiplere sahne olur. Klişelerden geçilmez… Karakterler ise yeterince işlenemez.

  Ennio Morricone yine döktürmüştür neyse ki.

 • okaliptus80 diyor ki:

  ‘Deux hommes dans la ville’ {Şehirde İki Adam – 1973} / Jose Giovanni

  ‘Police procedural’ örneği. Ancak soruşturma olsa olsa fondur.

  1970′ler Fransız Sineması’ndan bir nevi “temiz eller” operasyonu diyebiliriz. Tezli polisiye! Odağa kokuşmuş adalet mekanizmasını ve emniyet’i alıyor ki, akrabalıklarını en basitinden Tavernier filmografisinde daha çetrefillice görmek mümkün (aynı on yıl, Atlantiğin ötesinde “paranoya” örnekleri son derece karamsar tablo çiziyordu. İtalya’da ise Rosi, Damiani gibi isimler benzer şekilde liberal düzenin çürümüş kurumlarını topa tutuyordu vs.. Tuzun bile koktuğu yıllar).

  Başrollerdeki Jean Gabin ve Alain Delon, Yeni Dalga’dan uzak durmuş iki oyuncu. Onlar, aynı yolun yolcuları. 60/70′lerin Delon’u, toplum ve düzen güçleri tarafından kapana kısılışıyla, 30′ların Gabin’inden çok mu farklıdır sanki. Dolayısıyla iki ayrı kuşağın aynı gemide kader birlikteliği etmeleri hoş. Filmi daha da anlamlı kılmış bu oyuncu seçimi.

  Konu: Gabin, hapishanelerde mahkumların dertleriyle ilgilenen babacan bir eğitmen rolünde. “Eğer bir suç varsa suçluyu değil, o suçu yaratan koşulları düzeltmek gerekir” şeklinde düşünen bir rasyonalist. Delon’a kefil olur ve onun şartlı tahliyeyle çıkmasını sağlar. Dışarıda da ilgisini eksik etmez. Gelgelelim, özgürlüğüne kavuşan mahkum eskimizin “yeni bir yaşam kurma” yolunda karşısına dikilecek kimi ayak bağlarıyla savaşması gerekecektir (…)

  …Michel Bouquet’in canlandırdığı işgüzar dedektif Goitreau, o ayak bağının en büyüğü. Resmen masumdan “suçlu yaratmak” için elinden geleni yapıyor. Ona göre hiçbir suçlu ikinci şansı hak etmez, çünkü insan bir kez kötülük yaptıysa artık ıslah olmaz. Yine suç işler. Dolayısıyla Delon üzerinde yoğun bir tacize başlar…
  Emniyetteki yozlaşma, sadece kişisel hırsların mesleğin önüne geçişiyle ve sahte deliller yaratma çabasıyla sınırlı değil. Mesela şartlı tahliye edilenlerin büyük şehirlerde barınmaları kanunen yasaksa da. “Muhbirlik” kaydı şartıyla orada barınmalarına göz yumulur.

  En telafisi zor bozulma ise, egemenleri kollayan ve küçük insanın ensesinde boza pişiren hukuk sisteminde. Tiranlığa dönüşmüş, elle tutulur yanı kalmamıştır. Gabin bunu acı da olsa tecrübe edecektir:

  “Artık adalete aynı gözle bakmama imkan yok. Sanki adaletin gizli bir yüzü olduğunu keşfetmiş gibiyim. İşleyen bir adli mekanizma var. Usul ve tüzükler… Bunların hepsi adaletin tiyatroya benzer bir görüntüsü aslında.”

Yorumunuzu bildirin

Yazı hakkında yorum yapabilmeniz için giriş yapmalısınız.

Kategoriler
 • +2017
 • Dosyalar
 • +DVD Köşesi
 • +Festival ve Seçkiler
 • +Film Eleştirileri
 • +Genel
 • +Hacksaw Ridge
 • +Söyleşiler
 • +Yönetmenler